Polecany post

Słów kilka o tym co każdy nowy opiekun goldena wiedzieć powinien...

Niestety forma tego bloga nie pozwala na wyszukiwanie czy wyróżnienie niektórych postów, nie pozostaje  nic innego jak zebrać je wszystkie t...

niedziela, 14 listopada 2021

Słów kilka o tym jak dbać o psiego staruszka. Poznajcie Weneczkę nasza seniorkę.

Psi senior to bardzo szczególny członek rodziny. Potrzebuje o wiele więcej uwagi. Szybciej się męczy, więcej wypoczywa, nie jest już taki aktywny i radosny jak młody pies.

Psi staruszek za okazaną uwagę odwzajemni się o wiele bardziej - spojrzenie jego wiernych oddanych oczu wynagrodzą wszelkie trudy. Wierzcie mi - wiem co mówię.

 Weneczka jest z nami 11  lat. Ma lepsze i gorsze dni. Czasami jest naprawdę ciężko - szczególnie wtedy gdy dają o sobie znać dolegliwości związane ze zwyrodnieniami. 

By na dłużej cieszyć się jej zdrowiem i dobrą kondycją regularnie odwiedzamy naszego zaprzyjaźnionego weterynarza, co 6 miesięcy robimy szeroki pakiet badań tzw pakiet geriatryczny, raz do roku kompleksowe USG. Wspomagamy naszą babunię odpowiednią dietą i suplementacją.

Starszy pies wymaga szczególnej opieki – zmieniają się jego potrzeby, rytm dnia, temperament. Z małej radosnej kuleczki nasz ukochany czworonóg zamienia się w spokojnego, statecznego zwierzaka, który nie ma już ochoty biegać za piłką, a schody pokonuje w prawdziwie żółwim tempie. 



Jak opiekować się psem seniorem? 

1. Spokojne spacery: pies senior bardziej od szaleńczej gonitwy za piłką będzie cenił sobie spokojny spacer. Starszy psiak szybciej się męczy, więc trudno zaplanować z jego udziałem leśny bieg. Spacery planujmy zatem tak, by uwzględniać możliwości naszego towarzysza. Wybierajmy tereny wypłaszczone, zacienione, na spacery zabierajmy psie przekąski oraz wodę. Zwłaszcza kiedy nasz psiak choruje na cukrzycę, nie ruszajmy się z domu bez przekąsek, które w razie potrzeby podniosą mu poziom glukozy. 


 

2. Więcej odpoczynku, wygodne miejsce do spania: starszy pies szybciej się męczy i w ciągu dnia potrzebuje więcej czasu na odpoczynek. Częściej będzie też ucinał sobie drzemki. Zadbajmy o jego komfort – upewnijmy się, że legowisko znajduje się w cichym i przytulnym miejscu, do którego pies ma dostęp bez ograniczeń.


3. Lekka dieta specjalna dla seniorów: w miarę upływu lat również potrzeby żywieniowe psa się zmieniają. Starszy pies ma zdecydowanie mniejszy apetyt niż jego młodszy kolega. Związane jest to nie tylko ze spowolnieniem metabolizmu, ale również ze zdecydowanie mniejszą ilością aktywności fizycznej. Psi senior będzie potrzebował karmy ze zmniejszoną zawartością białka i tłuszczu. Taka karma powinna jednocześnie zawierać zwiększoną dawkę warzyw. Dzięki niej nasz pupil zachowa zdrowie na dłużej.  Bez względu na to czy chcemy sami gotować czy skorzystać z karmy komercyjnej, najlepiej dopasować jadłospis z pomocą lekarza weterynariidietetyka weterynaryjnego


 

4. Stała opieka lekarza weterynarii i regularne badania: w przypadku starszego psa niezwykle ważne jest, by poddawać go regularnym badaniom oraz być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii. Dzięki temu wiele chorób może zostać wykrytych we wczesnym stadium oraz wyleczonych w odpowiednim momencie. 


5. Dostosowanie przestrzeni do potrzeb zwierzaka: gdy pies zaczyna się starzeć, przeszkody, które do tej pory nie sprawiały mu kłopotu, nagle stają się nie do pokonania. Wysoka sofa, strome schody, ciasno ustawione meble – starajmy się dostosować przestrzeń do możliwości naszego psiego przyjaciela. Zadbajmy też o to, by miski z wodą i karmą znajdowały się  w dostępnym miejscu. Pogarszający się wzrok i bolące stawy stanowią poważną przeszkodę w poruszaniu się psa.  





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz