Polecany post

Słów kilka o tym co każdy nowy opiekun goldena wiedzieć powinien...

Niestety forma tego bloga nie pozwala na wyszukiwanie czy wyróżnienie niektórych postów, nie pozostaje  nic innego jak zebrać je wszystkie t...

sobota, 1 października 2022

Zdrowy sen - czyli kilka słów o tym jak, ile i kiedy odpoczywają szczenięta i dorosłe psy

Szczeniaki w pierwszych tygodniach życia spędzają większość czasu na spaniu (icałe szczęście dla hodowcy i opiekunów :) ). To ile śpią szczeniaki zależy w dużej mierze od dostarczonych wrażeń i stopnia aktywności, ale niezależnie od tego młode psy śpią dużo dłużej niż dorosłe psy. 

 

Szczenię w ciągu doby przesypia od 18 do 20 godzin, a więc jest to prawie 90% doby. Tak wysokie zapotrzebowanie na sen wynika przede wszystkim z wysokiego poziomu aktywności, jaką cechują się młode pieski. Szczeniaki to przecież pierwsi towarzysze wszelkich zabaw i psot, a na to potrzeba dosyć sporo energii. 

 


Pierwsze tygodnie życia  psa to czas, kiedy poznaje on świat i wszystko, co znajduje się w jego najbliższym otoczeniu. Szczeniaczki w tym czasie są bardzo aktywne, chcą się bawić, węszą, zaglądają w każdy możliwy kąt i szukają czegoś, co zajmie im czas. 

 


Wysoka aktywność plus niewielki organizm równa się dużemu zapotrzebowaniu na sen, który pozwala szczeniakowi zregenerować siły.

Szczeniaki śpią więcej niż dorosłe psy również ze względu na swoją emocjonalność. Tak jak dzieci, przeżywają wszystko ze zdwojoną siłą, wszystko jest dla nich ekscytujące i niezwykle ciekawe. Nadmiar emocji potrafi wykończyć każdego, zdarza się, że małe pieski zasypiają w trakcie zabawy lub jedzenia .


 Kiedy już maluch do Państwa trafi to, ile będzie spał zależeć będzie od jego aktywności w ciągu dnia oraz dostarczonych mu wrażeń. Z pewnością będzie potrzebował maksimum snu po całodziennej wycieczce lub spacerze, na którym poznał wielu psich kolegów, którzy okazali się chętni do zabawy.


Jakość i długość snu  u psa dorosłego są równie ważne.

Brak odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia sprawia, że pies nie jest odpowiednio zmęczony, a to wiąże się z brakiem ochoty na sen. Takie zaburzenia prowadzą do rozstrojenia organizmu i mogą skutkować licznymi problemami zdrowotnymi. Zdrowy dorosły pies powinien przesypiać około 70% doby

Bardzo istotną kwestią dla dobrego i skutecznego wypoczynku Twojego pupila jest również atmosfera, która sprzyja spokojnemu relaksowi. Dotyczy to zarówno hałasu, jak i samego miejsca, w którym wypoczywa Twój pies.

Jeśli masz dzieci zadbaj o to aby nie przeszkadzały psu w wypoczynku organizując mu zaciszne, spokojne miejsce w mało uczęszczanym miejscu ( tu można wspomnieć artykuł który mówi o  wprowadzaniu klateczki)

Śpiącemu psu nie wolno  przeszkadzać! Wyrwany nagle z głębokiego snu może zareagować nerwowo, tak jak nie zrobiłby tego w innej sytuacji – nawet ugryźć! Dlatego nigdy nie dotykajmy śpiącego pupila. Jeśli musimy go obudzić, np. na spacer przed wyjściem do pracy, zróbmy to, używając wyłącznie głosu. Nie wołajmy go jednak głośno, lecz mówmy do niego łagodnie, tak by przebudzenie nie było gwałtowne.


 Podsumowując - zmęczenie fizyczne i psychiczne, wygodne legowisko umiejscowione w zacisznym miejscu pomogą Twojemu pupilowi na zdrowy , regenerujący sen  i wpłyną na jego zdrowie i dobre samopoczucie.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz