Polecany post

Słów kilka o tym co każdy nowy opiekun goldena wiedzieć powinien...

Niestety forma tego bloga nie pozwala na wyszukiwanie czy wyróżnienie niektórych postów, nie pozostaje  nic innego jak zebrać je wszystkie t...

sobota, 24 kwietnia 2021

Kennel klatka- zło czy konieczność

Słów kilka o klatce kennelowej


 

Dość często na goldenich grupach pojawia się pytanie o klatkę kennelową. Klatki wciąż owiane są złą sławą i stereotypami wynikającymi z braków w wiedzy. Wiele osób niestety myśli, że jest to narzędzie znęcania się nad zwierzęciem, czy sposób na ograniczanie mu wolności. Przyznam że na początku swojej przygody kynologicznej myślałam podobnie. Jednak w miarę zdobywania wiedzy mój punkt widzenia diametralnie się zmienił.

SPOKÓJ

Klatkę stosuje się przede wszystkim dla dobra psa, dla jego wygody i poczucia bezpieczeństwa. W naturze zwierzęta psowate wybierają ciasne, ciemne miejsca w których mają pełną kontrolę nad otoczeniem i  czują się bezpiecznie.

 RELAKS

Klatka pomaga w nauce psa wyciszenia się. Pamiętajmy że  pies powinien przesypiać/ odpoczywać około 70% doby. Pies, który nie potrafi się wyciszyć, jest wiecznie czujny, podekscytowany i nadaktywny jest psem nieszczęśliwym, którego organizm nie regeneruje się w wystarczającym stopniu, co w konsekwencji może prowadzić do różnych chorób. W klatce nie może wzmacniać swoich nadmiernych emocji ponieważ ma ograniczone możliwości ruchu, odbiera też dużo mniej bodźców zewnętrznych, dlatego naturalnym dla niego zachowaniem będzie odpoczynek.

BEZPIECZEŃSTWO

Kennel klatka świetnie się sprawdzi przy nadmiernej eksploracji otoczenia i niszczenia przedmiotów. Nie tylko uczymy psa spokojnego odpoczynku ale także uniemożliwiamy mu gryzienie i niszczenie przedmiotów. Przede wszystkim jednak chronimy psa przed niebezpiecznymi skutkami takiego zachowania! Przegryziony kabel elektryczny, drzazgi z drewnianych mebli, niewielkie plastikowe przedmioty to tylko część z niebezpieczeństw jakie czychają w domu na Waszego czworonożnego przyjaciela.

NAUKA CZYSTOŚCI

Klatka doskonale sprawuje się także przy nauce czystości. Zarówno szczeniaków jak i dorosłych psów, które z różnych przyczyn załatwiają się w domu. Pies który nie jest chory, nie załatwi się w swoim posłaniu, jeśli będzie miał do dyspozycji tylko wyjście na dwór i swój kennel – swoje potzreby fizjologiczne będzie załatwiał na dworze. Ta sama zasada dotyczy szczeniaków. Trening przy pomocy klatki pomoże szybko oduczyć psa załatwiania się w domu, trzeba tylko odpowiednio dobrać czas, na jaki zamykamy psa (u szczeniaka będzie to od 30 min do 2 h), a po wypuszczeniu z klatki od razu musimy wyjść z psem na dwór.

 


Zanim zamkniesz psa w klatce

Zanim zamkniecie Waszego psiego przyjaciela w klatce, należy go do tego przygotować – wprowadzić trening klatkowy. Trwa on zazwyczaj około tygodnia. Trening ten, ma przyzwyczaić psiaka do klatki i spowodować, że ją pokocha, uzna za swój azyl i będzie sam chętnie w niej przebywał. 

NIGDY NIE NALEŻY ZAMYKAĆ PSA W KLATCE NA SIŁĘ I BEZ WCZEŚNIEJSZEGO TRENINGU! ZAMKNIECIE W KLATCE TO NIE KARA!!!

Dobrze przeprowadzony trening i odpowiednio dobrana klatka spowodują, że pies zyska ukochane, bezpieczne schronienie, w którym będzie odpoczywał.

W klatce powinna być zawsze świeża woda do picia.

Jeśli chcemy zostawić psa na dłużej, pamiętajmy, żeby przedtem go zmęczyć i umożliwić zaspokojenie potrzeb fizjologicznych; np: zabrać go na intensywny spacer.  

 


TRENING KLATKOWY

  1. postaw klatkę w centralnym miejscu domu, tam gdzie toczy się życie rodzinne i gdzie najczęściej przebywają domownicy, a zatem i pies, np. w pokoju gościnnym. Jeżeli pies jest szczeniakiem przenieś klatkę na noc do swojej sypialni - sprzyja to skojarzeniu bycia w klatce z poczuciem bezpieczeństwa. Gdy pies się do niej przyzwyczai i uzna za swoje własne miejsce, można klatkę przenieść tam gdzie pies ma być na stałe, np. w korytarzu czy kuchni.
     
  2. Włóż do klatki wygodne posłanie  a dla szczeniaczka także kocyk z zapachem mamy i rodzeństwa i przez pierwszych kilka dni nie zamykaj drzwi klatki. Wrzuć do klatki zabawki lub gryzaki i baw się z psem właśnie w takie wrzucanie zabawek i gryzaków. Karm psa wyłącznie w klatce. Wkrótce pies zrozumie, że rzeczy wesołe i dobre mają miejsce tam właśnie.
     
  3. Ćwicz z psem komendę "Na miejsce !" zachęcając go jednocześnie smakołykiem do wejścia do klatki. Jeżeli to zrobi pochwal psa i daj mu coś dobrego. Lepiej jest taki trening prowadzić z psem, który jest zmęczony i wybiegany. Chętniej wtedy zostaje w klatce. Nigdy nie zmuszaj psa do wejścia do klatki, a jeżeli nie chce wykonać polecenia, zignoruj całą sytuację i psa. Pamiętaj - cierpliwość i wytrwałość to najlepsi przyjaciele w wychowaniu nie tylko psa. Jeżeli czujesz, że tracisz cierpliwość przerwij ćwiczenie i wróć do niego za jakiś czas. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, każdy uczy się w nieco inny sposób i w nieco innym tempie.
     
  4. Jeżeli po kilku dniach pies lubi wchodzić do klatki, zamknij drzwiczki na pół minuty, otwórz je i pochwal psa. Wydłużaj czas zamkniętych drzwi. Jeżeli pies w tym czasie próbuje się wydostać, zignoruj jego zachowanie, a gdy przestanie, natychmiast go wypuść i pochwal (chodzi o to, by pies nie uczył się, że jego zachowanie przynosi skutek w postaci otwarcia drzwi).
     
  5. Zostawiaj psa w zamkniętej klatce na klika, kilkanaście minut podczas obecności domowników, najlepiej po spacerze, dając mu coś do gryzienia (suszone uszy, kości z prasowanej skóry lub choćby kawał ususzonego chleba). Pamiętaj, że gryzienie i żucie jest dla psa naturalnym zajęciem kiedy ma zostać bezczynne, a dla ząbkujących szczeniaków jest nawet pilną potrzebą.
     
  6. Jeżeli zostawiasz psa w klatce, pamiętaj, żeby był wybiegany. Dotyczy to zwłaszcza w wypadku szczeniąt, mających ogromną potrzebę ruchu. Podczas Twojej nieobecności nie zostawiaj szczeniaka na dłużej niż 2-3 godziny. Dorosły pies może spędzić w klatce nawet 8 godzin, oczywiście pod warunkiem zapewnienia mu dostatecznej ilości ruchu przed i po pobycie w klatce.

CZAS...

na jaki możemy zostawić psa w klatce jest kwestią indywidualną. Zależy głównie od tego jak długo pies wytrzyma bez załatwienia się, czy będzie spał czy czuwał. W klatce powinien mieć świeżą wodę do picia, zwłaszcza jeśli zostawiamy go na dłużej

NIGDY TEGO NIE RÓB! 

Nieprawidłowo używana klatka może stać się narzędziem tortur.  Dlatego nigdy nie:

    • zamykaj psa bez treningu,

    • wkładaj do klatki na sile

    • buduj złych skojarzeń z klatką,

    • drażnij psa który jest w klatce

    • pozwalaj dzieciom czy innym zwierzętom wchodzić do klatki kiedy Twój przyjaciel odpoczywa

    • zamykaj psa w klatce na zbyt długi czas

    • zapominaj o wodzie 

      KILKA SŁÓW PODSUMOWANIA 


      Dobrze przeprowadzony trening i przestrzeganie zasad stosowania klatki kennelowej  spowodują, że pies zyska ukochany, bezpieczny kąt tylko dla siebie.
    • Celem stosowania klatki kennelowej jest zawsze, (a przynajmniej powinno być) szeroko pojęte dobro psa. Odpowiednio dobrana i oswojona klatka, może być narzędziem terapeutycznym dla psów z problemami behawioralnymi, bezpiecznym azylem w sytuacjach stresowy lub po prostu przytulnym miejscem do wypoczynku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz