Czego tak naprawdę będziecie potrzebować i jak nie zginąć w gąszczu artykułów w sklepach zoologicznych? Podpowiadamy :)
LEGOWISKO
To najważniejsza rzecz na liście Waszych zakupów . Legowisko to azyl, bezpieczne schronienie kiedy Wasz pupil będzie potrzebował chwili odpoczynku, snu, większość szczeniaczków znosi swoje "skarby" właśnie do legowiska. Jak wybrać odpowiednie legowisko? Jestem zwolennikiem kupowanie już docelowego rozmiaru dla psa dorosłego. Legowisko powinno być na tyle duże, by pies mógł swobodnie położyć się na boku. Jest to o tyle istotne, gdyż tylko rozluźniony, ułożony wygodnie na boku pies może wejść w fazę REM snu, podczas której dochodzi do konsolidacji wspomnień i utrwalenia zdobytej wcześniej wiedzy. W praktyce oznacza to że długość wewnętrzna legowiska powinna wynosić min. 80-85cm.
Ja osobiście od wielu lat jestem fanką legowisk marki HOBBYDOG, choć ostatnio za sprawą opiekunów Furii (Dominiki i Pawła - pozdrawiam serdecznie), córki Koki jestem zafascynowana marką Beds4dogs
Pamiętajcie jednak że golden jeśli tylko mu na to pozwolicie zajmie Wasze łóżko i uzna za swoje. Czasami zdarza się też tak że drogie, luksusowe i super wygodne legowisko stoi puste, a jego lokator wybiera chłodne płytki podłogowe lub inne miejsce (najczęściej strategiczne - w centralnej części domu , tak aby mieć na oku całą rodzinę).
MISKI
Potrzebujecie minimum dwie . Jedną na jedzenie i drugą na wodę. Optymalne będą miski o pojemności ok 1,4 litra.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór misek, można je dobrać np. do wystroju mieszkania, pamiętajcie proszę jednak przede wszystkim o wygodzie Waszego pupila. Miski ceramiczne
są bardziej masywne i generalnie je preferujemy, miski takie nie ślizgają się i są stabilne, jednak łatwo o ich uszkodzenie podczas mycia . Jeśli kupujemy
miski lżejsze, czyli plastikowe lub metalowe to warto wybrać model z
antypoślizgowym spodem. Moje ulubione miski mają antypoślizgowy spód, są łatwe do czyszczenia i miłe dla oka.
Pamiętajcie, że pies powinien mieć swobodny dostęp do wody cały czas. Jedzenie natomiast podajecie o konkretnych porach każdego dnia (opiekunowie maluchów z naszej hodowli szczegóły otrzymują w "Instrukcji Obsługi Szczeniaka"). U psów poczucie pewnej rutyny jest bardzo ważne – jedzenie i spacery powinny być codziennie o podobnych porach
KARMA
W wyprawce otrzymacie 1,5kg karmy którą maluch był karmiony w hodowli, maluszki karmimy karmą marki FITMIN. Mamy nadzieję że wybór naszej hodowli to także wyraz zaufania do nas. Prosimy przez
minimum tydzień od zmiany domu psiak nie zmieniajcie karmy. Dopiero potem, ewentualnie możecie stopniowo wprowadzać inną. Dlaczego nie zmieniamy karmy od razu? Taka zmiana, choć czasami
kusząca, może spowodować biegunki i nasilenie stresu u psa. Więcej informacji o karmie i karmieniu otrzymacie w "INSTRUKCJI OBSŁUGI SZCZENIACZKA"
Chyba każdy opiekun oczekujący na swojego malucha marzy o pierwszych spacerach w piękne, słoneczne dni, jednak aby spacer był bezpieczny musicie zaopatrzyć się w dobrej jakości obroży i smyczy.
W wyprawce otrzymacie komplet (obroża i przepinana smycz na kilka pierwszych wspólnych miesięcy). Kiedy Wasz pupil podrośnie będziecie mogli zakupić docelowy zestaw.
Porządna obroża to podstawa bezpiecznego spaceru. Szczeniaki są dość nieprzewidywalne – biegają, skaczą, fascynuje je cały otaczający świat. Obroża nie powinna się sama odpiąć przy takich harcach. Idealnie dopasowana obroża jest zapięta u nasady szyi w taki sposób, aby została przestrzeń na maksymalnie dwa nasze palce. Najlepiej wybrać klasyczną obrożę, o stałym obwodzie zapinaną na klamrę lub zatrzask. Taka obroża gwarantuje bezpieczeństwo podczas poznawania świata na spacerze.Wybór obroży i smyczy na polskim rynku jest ogromny. Ja jestem wierna starej dobrej firmie ROGZ oraz RED DINGO, niestety obie firmy zniknęły praktycznie z polskiego rynku (ale można je zakupić w sklepach do których załączyłam linki)
Drugim niezbędnym akcesorium spacerowym jest ADRESÓWKA. Ogłoszenia o zaginionych psach spotkać można na każdym kroku. Sami ostatnio to przechodziliśmy , a raczej cavalierka naszych rodziców. Gdyby każdy właściciel czworonoga pamiętał o przypięciu psu adresówki psiaki znajdowałyby się szybciej i szybciej trafiały do opiekunów.. Wówczas znalazca naszego pupila zwyczajnie powiadomiłby nas, gdzie możemy odebrać zgubę. Na adresówce podajemy swoje dane i imię psa, co ułatwia znalazcy tymczasową opiekę nad naszym pupilem oraz skontaktowanie się z nami. Jak wybrać adresówkę? Adresówka może być dobrana do koloru obroży czy smyczy, co czyni ją wyjątkowo estetyczną. Wyrobisz ją na miejscu w większym sklepie zoologicznym lub możesz zamówić ją przez Internet. Możesz także zamówić obroże z imieniem i nr telefonu. Szeroki wybór adresówek ma np. firma FURKIDZ, MIEDZIANKA czy KUDŁATY ART
Szelki - najlepiej wybrać typ Guard
– takie szelki nie tylko są odpowiednio przystosowane do anatomii psa,
ale także mają dużą możliwość regulacji, dzięki czemu maluch nie
wyrośnie z nich aż tak szybko. Dobrze układają się na ciele i nie
blokują ruchu w barkach. Są to także jedne z najbezpieczniejszych typów
szelek, z których psiak się raczej nie wyślizgnie. Szelki zawsze powinny
być odpowiednio dopasowane i nie mogą być za luźne,
aby ciężar ciała psiaka rozkładał się na nich równomiernie.
Jeżeli chodzi o smycz dla psa to warto zdecydować się na przepinaną o długości 2-2,5 metra, dzięki wszytym ringom można swobodnie regulować jej długość. Nie polecam smyczy typu "FLEXI" - uczą one ciągnięcia psa na smyczy, nie umożliwiają korekty i kontroli nad psem.
Naszym zdaniem każdy opiekun powinien zdecydować się również na linkę treningową, która bardzo pomaga w życiu ze szczeniakiem. Linka jest lekka i długa (rekomendujemy taką 10-15 metrów). Dzięki takiej długiej smyczy maluch ma możliwość swobodnego biegania po parku, a my nadal mamy nad nim kontrolę. Szczeniaki często są bardzo wszystkim podekscytowane, więc zdarza im się oddalić od opiekuna. Maluch zazwyczaj również nie jest nauczony przywołania, więc jeśli nam ucieknie to trudno będzie go złapać. Nie warto ryzykować.
Linka treningowa rozwiąże wszystkie nasze problemy. Poza samą kontrolą pomoże nam również właśnie w nauce przywołania. Naprawdę polecamy. My korzystamy z takiej:
Skoro jesteśmy już przy temacie spacerów i treningu, podpowiemy wam też kilka gadżetów, które uczynią go jeszcze przyjemniejszym. Na spacer i trening, zawsze warto zabrać ze sobą butelkę na wodę i silikonową składaną miseczkę. Niezbędna okaże się także saszetka na smakołyki, która ułatwi nam wydawanie nagród i pozwoli mieć przy sobie dużą ilość jedzenia. Najlepiej, aby taka saszetka miała więcej niż jeden punkt zaczepu, aby nie spadała nam co chwilę i żeby przysmaki się z niej nie wysypywały. Naszym numerem jeden jest bardzo praktyczna saszetka . Wygodnym rozwiązaniem jest także nerka spacerowa, w której schowamy nie tylko smakołyki, ale także inne przydatne nam przedmioty. Kupując wyprawkę nie powinnyśmy także zapomnieć o woreczkach na psie odchody .
Środki i akcesoria do pielęgnacji
Szykując się na przyjęcie pod swój dach szczeniaka, warto pamiętać także o zaopatrzeniu się w niezbędne środki do pielęgnacji, takie jak szampon, obcinacz do pazurków czy szczotki i grzebienie. Środków tych jest na rynku całe mnóstwo, poniżej pokazujemy te których osobiście używamy.
Szampon - ALL SYSTEMS Super Cleaning & Conditioning Shampoo
Odżywka - ALL SYSTEMS Super-Rich Protein Lotion Conditioner
Metalowy grzebień z różną wysokością zębów
Szczotka tzw. pudlówka
Cążki do pazurów
Wszystkich opiekunów naszych szczeniąt zawsze zachęcam do wprowadzenia kennel klatki, o tym czemu piszę więcej tu.
Dla golden retrieverów polecam rozmiar ten model i rozmiar, choć równie dobre a dużo tańsze są klatki firmy Trixie w rozmiarze XL: dł. x gł. x wys.: 109 x 71 x 79 cm
Zabawki
Z punktu widzenia szczeniaka jest to chyba najważniejszy punkt wyprawki! Ten punkt wyprawki jest tak ważny i obszerny że postanowiłam poświęcić mu osobny post - znajdziecie go tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz