Polecany post

Słów kilka o tym co każdy nowy opiekun goldena wiedzieć powinien...

Niestety forma tego bloga nie pozwala na wyszukiwanie czy wyróżnienie niektórych postów, nie pozostaje  nic innego jak zebrać je wszystkie t...

czwartek, 22 kwietnia 2021

Słów kilka o ... chorobach golden retrieverów

Planujesz powiększenie rodziny. Twój wybór padł na psa rasy golden retriever. Warto przygotować się na przyjęcie psiego przyjaciela pod swój dom, także poznając choroby typowe dla rasy golden retriever.


 

Choroby najczęściej występujące u Golden Retrieverów

  • dysplazja stawu biodrowego

  • problemy z tarczycą

  • choroby serca

  • nowotwory

  • problemy skórne

  • choroby oczu

  • infekcje uszu

  • skręt żołądka

Dysplazja stawu biodrowego

to jedna z najczęściej występujących chorób u retrieverów.

Dysplazja polega na nieprawidłowym rozwoju stawu biodrowego w okresie wzrostu psa. Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest osłabienie i rozluźnienie torebki stawu oraz stabilizujących go więzadeł i mięśni. W wyniku tego dochodzi do niedopasowania w stawie i przemieszczenia głowy kości udowej względem panewki miednicy. W większości przypadków dochodzi do obustronnego nadwichnięcia lub zwichnięcia w stawach biodrowych. W przypadku braku leczenia dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego stawów oraz ich stopniowego zwyrodnienia. Z czasem zauważamy objawy wynikające z bolesności w okolicy bioder. Często jest to kulawizna, sztywność kończyn, problemy ze wstawaniem po odpoczynku.

Główną przyczyną rozwoju tej choroby są predyspozycje genetyczne, dlatego tak ważne jest badanie zwierząt przed rozrodem. Jednak geny to nie wszystko. Szacuje się, że w 30% do 70% (wg różnych opracowań) decydują czynniki środowiskowe jak intensywność ruchu w okresie wzrostu, otyłość czy nieprawidłowe odżywianie. Więcej o dysplazji, zapobieganiu i leczeniu – tutaj.

Problemy z tarczycą

Niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych dorosłych psów.

Najczęstszymi objawami niedoczynności tarczycy są zmiany skórne i metaboliczne .Objawy takie jak osowiałość, otyłość, wyłysienia (często z hiperpigmentacją), pogrubienie skóry, łuszczenie oraz łupież łatwo jest zauważyć.

W celu postawienia rozpoznania lekarz weterynarii wykonuje badanie krwi oznaczając najczęściej stężenie T4 i fT4. Potwierdzona niedoczynność tarczycy u psa może być z powodzeniem leczona poprzez uzupełnianie niedoboru hormonów, a regularne kontrole zapewnią czworonogowi dobre samopoczucie.

Choroby serca

Podobnie jak u psów innych ras tak i u golden retrieverów zdarzają się choroby serca. Rasa jest predysponowana do:

  • Zwężenia aorty
  • Dysplazji zastawki trójdzielnej i dwudzielnej:
  • Kardiomiopatii rozstrzeniowej

Warto pamiętać :

W sytuacji pojawienia się niepokojących objawów :
- nietolerancja wysiłkowa (niechęć do wysiłku, zbyt długi odpoczynek)
- omdlenie, zasłabnięcie
- nadmierne sapanie, dyszenie po wysiłku
- siny język
- kaszel po wysiłku, w nocy, nad ranem
- duszność
- wyczuwalne przez właścicieli tzw. „mocne uderzenie lub kołatanie serca”

należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem

Przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub koniecznością znieczulenia ogólnego badanie stanu serca jest koniecznością. 

Niestety golden retrievery należą do rasy psów o wysokim wskaźniku zachorowań na nowotwory.

Pamiętaj, że nie każdy guz jest złośliwy. Nawet gdyby tak było, wcześnie wykryty i odpowiednio leczony nowotwór u psa może zostać całkowicie wyleczony.

Każdy pies raz w roku powinien przejść „przegląd weterynaryjny” wraz z morfologią i biochemią. Jednak aby wcześnie wykryć nowotwór u psa, najlepszym narzędziem jest baczne obserwowanie pupila i zwracanie uwagi na jego nietypowe zachowania. Jeśli zauważysz któreś z poniższych niepokojących objawów:

  • Nietypowy zapach z jamy ustnej, nosa lub odbytu;

  • Guzki i inne dziwne formacje na skórze i błonie śluzowej;

  • Nagła i niewytłumaczalna utrata masy ciała;

  • Utrata apetytu;

  • Oczywiste i niewytłumaczalne zmiany w zachowaniu;

  • Problemy z oddychaniem (kaszel, kichanie, trudności w oddychaniu itp.);

  • Rany, które się nie goją;

  • Wymioty, biegunka i częste wzdęcia brzucha;

  • Jasne dziąsła;

  • Łagodne krwawienie z narządów płciowych.

zgłoś się z psiakiem do weterynarza.

Choroby skórne

Retrievery z racji historii swojego pochodzenia obdarzone są grubym podszerstkiem, który miał chronić skórę przed wilgocią i zimnem. Jednak ten rodzaj okrywy włosowej sprzyja w okresie wiosenno – letnim do powstawania - hot spot'ów – rodzaju, najczęściej ropnego zapalenia skóry u psów.

Hot spot początkowo to niewielkie zaczerwienienie skóry. W zależności od zaawansowania, zmiana może mieć od 2 cm aż do wielkości dłoni. Jest wyjątkowo swędząca i sprawia psu wyjątkowy dyskomfort. Poprzez drapanie, wylizywanie i ocieranie się o różne powierzchnie psiak sprawia, że obszar zmiany staje się coraz większy. Podrażnienie skutkuje także wysiękiem – początkowo przezroczysty wysięk szybko może zmienić się w ropny i wydzielać ostry, nieprzyjemny zapach. Obrzęk i uszkodzenie mieszków włosowych sprawiają, że okalającą hot spot sierść można palcami wyjmować ze skóry, niemal bez żadnego oporu. Jeśli szybko zauważy się pierwsze objawy i podejmie leczenie hot-spot nie rozprzestrzeni się i łatwo się wygoi.

Psy tej rasy mogą cierpieć na schorzenia skóry, które także mogą być uwarunkowane genetycznie. Są to: atopowe zapalenie skóry czy egzema. Golden retrievery mają także skłonności do alergii.

W tym miejscu warto wspomnieć nie tyle o chorobie a o defekcie kosmetycznym jakim jest ICHTIOZA.

Jest to genetyczna przypadłość która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia psa ale może być problemem dla jego opiekunów. U psa dotkniętego ichtiozą występuje łupież którego nasilenie może być bardzo różne.

Przy problemach skórnych często dobre rezultaty przynosi skomponowanie diety opartej na białku ryb. Wysoka koncentracja nienasyconych kwasów tłuszczowych nie tylko poprawia kondycję skóry, ale także pomoże ograniczyć kłopoty z linieniem.

Choroby oczu u Golden Retrievera

Choroby oczu dotykają te psy stosunkowo często, zwłaszcza w postaci zaniku siatkówki oraz zaćmy. Zaćma to problem, który może być wadą wrodzoną lub rozwinąć  się już w dorosłości psa i objawia się pogorszeniem widzenia, które nieleczone prowadzi do ślepoty.  Na szczęście istnieją testy genetyczne, które pozwalają ujawnić nosicieli tych chorób, a co za tym idzie wykluczyć ich z hodowli.

Choroby uszu

Zapalenie przewodu słuchowego, zwane potocznie zapaleniem ucha, jest jednym z najbardziej typowych schorzeń psów posiadających tzw. zwisające uszy. Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się w znaczny sposób do wystąpienia objawów powodujących zapalenie ucha jest fakt, iż rasa psów, jaką jest Golden retriver uwielbia wszelkiego rodzaju kąpiele wodne. Zalegająca w uszach woda, po takiej kąpieli będzie w stanie doprowadzić w niektórych przypadkach do wystąpienia infekcji ucha. Może dojść do zakażenia grzybicznego które nie leczone może przekształcić się w ostry stan zapalny. Charakterystycznym objawem stanu zapalnego staje się przekrzywianie głowy przez psa, zbyt duża ilość wydzieliny usznej w połączeniu z jej mało przyjemnym zapachem, wystąpienie tzw. świądu ucha. W takim wypadku należy udać się do weterynarza w celu dokładnego zbadania i ustalenia najlepszej metody leczenia.

 

Skręt żołądka u Golden Retrievera

Dość częsta i bardzo niebezpieczna przypadłość psów ras dużych, w tym golden retrieverów to skręt żołądka.

Jak go rozpoznać? Charakterystyczne objawy to:

  • odruch wymiotny bez zwracania treści żołądka
  • ślinienie
  • dyszenie
  • znaczne powiększenie jamy brzusznej
  • niepokój

Przyczyny i czynniki warunkujące skręt żołądka:

  • podawanie pokarmu z misek umieszczonych na podwyższeniu (badania wskazują ze ryzyko skrętu wzrasta o 110%)
  • jeden, bardzo obfity posiłek (lepiej dzielić porcje na kilka mniejszych)
  • łapczywe jedzenie połączone z połykaniem powietrza
  • intensywna aktywność po posiłku – bieganie, skakanie czy też tarzanie się.
  • wiek - powyżej 7 lat
  • im wyższa masa ciała tym ryzyko wzrasta
  • specyficzna budowa - z tzw. głęboką klatką piersiową – ryzyko jest w tym przypadku większe o 170%

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przede wszystkim zaleca się dzielenie jednej dziennej porcji karmy na kilka mniejszych oraz umieszczenie miski psa bezpośrednio na podłodze, nie na podwyższeniu. Należy zapewnić psu spokój podczas jedzenia, zaś po jego zakończeniu powinien odpoczywać przez minimum 30 minut. Przez godzinę po jedzeniu nie powinno się również podawać psu wody. Po posiłku nie wolno również dopuszczać do jakiejkolwiek aktywności fizycznej u czworonoga!

Jeżeli podejrzewasz u swojego psa skręt żołądka, bezwzględnie konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza.

Kilka słów podsumowania...

Mam nadzieję że nie wystraszyłam Was tym wpisem, jednak świadomy zakup psa to także poznanie możliwych problemów zdrowotnych Waszego pupila. Niektórych z wymienionych chorób można uniknąć lub przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia – mówię tu o wyborze psa z dobrej, świadomej hodowli w której przykłada się dużą wagę do badań dostępnych dla rasy. Świadoma hodowla dopuszcza do rozrodu tylko zdrowe osobniki, eliminując te u których wystąpiły choroby genetyczne czy dziedziczne. ZkwP wymaga jedynie badań na dysplazję stawów biodrowych, jednak dobry hodowca wykona także badania łokci (RTG), badania genetyczne PRA-1 i 2 oraz PRA-prcd, ICT (ichtioza), kliniczne badanie oczu i serca. Zakup szczenięcia po zdrowych, przebadanych rodzicach zwiększa (ale nie gwarantuje) szanse Waszego pupila na długie, szczęśliwe i  zdrowe życie.

Tyle może hodowca, a jaki wpływ na zdrowie psa ma opiekun?

Od pierwszych dni w nowym domu macie ogromny wpływ na to jakim zdrowiem będzie cieszył się Wasz pupil. Począwszy od zabezpieczenia śliskich podłóg, noszenia po schodach, mądrych, niezbyt forsownych zabaw, rozsądnego dawkowana ruchu po suplementację, regularne szczepienia i odrobaczanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz