Jakie to szczęście że Muszka (zwana IdęKupę - nie pytajcie dlaczego ;) ) całkowicie akceptuje maluszki. Dzięki temu szczeniaczki znają zapach kota i wiedzą że to zupełnie naturalne kiedy w domu mieszka też ktoś podobny ale zupełnie inaczej pachnący.
Jeśli macie lub planujecie dom w którym mają być zarówno pies jak i kot przeczytajcie kilka praktycznych rad na końcu tego wpisu ...
A tak wyglądało pierwsze spotkanie "IdeKupe" z psiakami
strategiczne miejsce na ogrodzeniu zajęte .... |
pierwsze spotkanie oko w oko i ...chwila opracowywania strategii |
tylko spokój nas uratuje ;) ... |
bliskie spotkania trzeciego stopnia |
Jak widzicie luz totalny i umiarkowane oznaki zainteresowania .... i bardzo dobrze, maluchy uznaly że nie ma się kim/czym ekscytować :)
A w nowym domu ? Pamiętajcie że:
Duży wpływ na zgodne życie psa i kota będzie miało zaaranżowanie przestrzeni, która pozwoli zarówno na interakcje, jak i też prywatność dla obu pupili.
Najważniejsze jest umieszczenie misek z wodą i karmą dla
psa i kota w pewnej odległości, by nie prowokować nieporozumień już na
samym starcie.Kot może jeść na wysokości,tam gdzie ciekawski piesek (i łasuch -jeśli mówimy o goldenie) nie dosięgnie.
Także legowiska psa i kota powinny zostać umieszczone możliwie z największym dystansem. Jeżeli w przyszłości będą leżeć razem na kanapie, to super, ale każde powinno mieć swoje miejsce relaksu z dala od współlokatora. Dobrym pomysłem mogą być kocie legowiska i skrytki umieszczone wyżej, tak, by zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa. Materac na parapecie lub w pełni zakryta budka dla kota pozwolą mu poczuć się pewniej.
Twój kot poczuje się także bardziej komfortowo, jeżeli pies nie będzie mieć stałego dostępu do kuwety. Możesz ją umieścić np. w łazience.
Być może na początku konieczne będzie odseparowanie zwierząt. Choć nie planujecie organizować „pokoju dla kota” i „pokoju dla psa”, to zastanówcie się, jak będzie je można od siebie odseparowywać, jeżeli nad relacjami trzeba będzie pracować przez jakiś czas.
Pierwszy kontakt psa i kota być może być bardzo emocjonujący szczególnie dla opiekunów pupili ale i u samych zwierzaków. Przede wszystkim zachowajcie spokój i nie nastawiajcie się na żaden scenariusz. Wasz nastrój może udzielić się zwierzakom.
Niektórzy polecają, by podczas pierwszego spotkania psa i kota, ten drugi był w transporterze dla swojego bezpieczeństwa. Choć to rozwiązanie ma swoje plusy, to jednak zamknięcie na bardzo ograniczonej powierzchni bez możliwości ucieczki może wywołać u kota silny stres, a nawet panikę.
Dużo lepszym pomysłem będzie zabezpieczenie w inny sposób: przez trzymanie psa na smyczy. Jeżeli to kot zostanie wprowadzony jako drugi pupil, możesz najpierw wyprowadzić psa na długi spacer, który zmęczy go i zmniejszy intensywność jego reakcji. W czasie Twojego spaceru pozostali domownicy lub przyjaciele mogą wprowadzić do mieszkania kota, który będzie miał czas na spokojne poznanie nowego miejsca.
Pamiętaj, by podczas pierwszego spotkania uważnie obserwować reakcje obu zwierząt. Przygotujcie smakołyki dla psa i kota, którymi będziecie nagradzać je za spokojne zachowanie. Nie dawajcie jednak smaczków, by uspokoić zestresowane zwierzęta, na pocieszenie.
Trudno powiedzieć, czy ustabilizowanie się relacji zajmie godzinę, czy kilka miesięcy. Ilość zmiennych, które mogą wpłynąć na kontakty, jest bardzo duża. Ogólnie przyjmuje się jednak, że normą jest mniej więcej 3 – 4 tygodnie.
I na koniec - pamiętajcie, by obu pupilom poświęcać tyle samo czasu.
POWODZENIA życzą nasze psiaki i kociaki
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz